Skip to content ↓

About Consilium

Consilium Academies is a multi-academy Trust working across the North of England. It has nine academy schools located in Yorkshire, the North West, and the North East. Consilium is dedicated to enriching lives and inspiring ambitions for both students and colleagues.

Meet our Staff

Meet our dedicated staff, here to support your child to achieve their full potential while at the Academy:

Senior Leadership Team

Headteacher — Mr Owen Inglis
Assistant Headteacher — Teaching & Learning, Mrs Rachel Jarvis
Assistant Headteacher — Pastoral & Student Welfare, Mrs Karen Phillips
Assistant Headteacher — Community & Ethos, Mrs Ruth Hampson
SENDCO — Mrs Kris Marley

Curriculum Leaders 
Lead Teacher of English — Mrs Josie Marsh — Josie.Marsh@consilium-at.com
Lead Teacher of Maths — Miss Andria Oliver — Andria.Oliver@consilium-at.com
Lead Teacher of Science — Mr Tony Raw — Tony.Raw@consilium-at.com
Lead Teacher of Geography -— Miss Kirsty Banks — Kirsty.Banks@consilium-at.com
Lead Teacher of History — Mr Luke McVitie — Luke.McVitie@consilium-at.com
Lead Teacher of PE — Mr Michael Hillary — Michael.Hillary@consilium-at.com
Lead Teacher of Computing –— Mr Chris Holden –— Chris.Holden@consilium-at.com
Lead Teacher of MFL — Mrs Stephanie Liddle — Stephanie.Liddle@consilium-at.com
Lead Teacher of Technology & Arts — Mr Peter Doughty — Pete.Doughty@consilium-at.com
Lead Teacher of Music — Mrs Kristen Peacock — Kristen.Peacock@consilium-at.com

Pastoral Team
Refection Manager — Mrs Donna Hastie
Family Welfare and Attendance Champion — Mrs Zoe Grant
Careers Education Information Advice and Guidance — Mrs Cath Gibbins
Pastoral Leader — Mr Jonathan Willis
Pastoral Leader — Miss Becky Agnew
Pastoral Leader — Miss Lauren Cox
Head of Year - Mr Shaun Ingyon
Head of Year - Mrs Nikki Page
Head of Year - Mrs Pauline Atkinson
Attendance Worker / Trips Coordinator — Mrs Michaela Leafe

English
Mrs Rachel Jarvis
Mrs Josie Marsh
Miss Rebecca Agnew
Miss Gillian Batchelor
Mr Daryl Henson
Miss Lauren Pell

Science
Mr Tony Raw
Mr Dennis Kwok (STEM Co-ordinator)
Ms Lisa Raw
Mr Aaron Hancock
 

Maths
Miss Andria Oliver
Mrs Ruth Hampson
Mrs Emily Toward
Mrs Cath Gibbins
Mr Jason Bailey
Mrs Louise Davies-Stewart
 

Modern Foreign Languages
Mrs Stephanie Liddle
Mrs Chrissie Clifford

Humanities
Geography — Miss Kirsty Banks
Geography — Mrs Louise Peel
History — Mr Luke McVitie
History — Mr Jonathon Aspey
RE — Mrs Rima Choudhury

Physical Education 
Mr Mike Hillary
Mr Jonathan Willis
Miss Lauren Cox

Computing
Mr Chris Holden

Technology & Arts
Technology — Mr Peter Doughty
Food Technology — Mrs Karen Phillips
Art & Photography — Mrs Joanne Cass

Music
Mrs Kirsten Peacock

SEND Department
SENDCO — Mrs Kris Marley
Teaching Assistant — Mrs Sharon Lynn
Teaching Assistant — Mrs Kelly King
Teaching Assistant — Mrs Sue Smith
Teaching Assistant — Mrs Jane Naseby
Teaching Assistant — Mr Chris Greaves
Teaching Assistant — Miss Isabel Brown
Teaching Assistant — Mrs Lesley Pilkington

Administration
Business Support Officer — Mrs Carole Moran
Administration Officer — Mr James Wilkinson
Administrative Assistant — Miss Chelsy Hayes
Exams & Data Officer - Mrs Libby Crew

Support Staff

IT Technician — Mr Matthew Redmond
Science Technician — Mrs Gemma Mudd
Cover Supervisor - Mr Michael Parker

Site Staff

Facilities Manager — Mrs Julie Park
Facilities Manager — Mr Stuart Conway
Caretaker - Mr John Mudd
Catering Manager — Mr Philip Herd
Catering Assistant — Miss Vicky Conden
Catering Assistant — Mr Mark Williams
Catering Assistant — Mrs Allison Kelly
Catering Assistant — Mrs Jacqueline Tomlinson
Lunchtime Supervisor — Mrs Lorraine Evans